Přejít na hlavní obsah
Design Sprinty při vývoji softwaru: Těžkosti, poučení a radosti

Design Sprinty při vývoji softwaru: Těžkosti, poučení a radosti

Vyplatí se Design Sprint zkoušet? Jaké dny jsou nejnáročnější? Kde číhají nebezpečí a dá se jim vyhnout? Odpovědi čekají hned na následujících řádcích! Zjistili jsme je pro vás při rozhovoru se Scrum Masterem Petrem Hýnou.

Přečtěte si i první část rozhovoru o roli Design Sprintů v Kentico a experimentech s metodikou.

„Je to jako týdenní tábor, ze kterého se vám nechce odejít.“

Co pozitivního vám Design Sprinty přinesly?

Především dostáváme vývojáře blíž k reálnému problému a k zákazníkovi. Dřív jim vše tlumočil produkťák a UX Designer. Teď mají možnost být u rozhovorů, dělat si poznámky a hned na začátku pochopit zákazníka. A je vidět, že to funguje a jsou výrazně víc iniciativní! Zjišťují si kontext z product boardu, aktivně se doptávají a diskutují o rozhodnutích, se kterými Product Manager přichází. To se dřív nedělo. Zkrátka, pomáhá nám to k cestě za soběstačností týmů, které budou zvládat uchopit problém od A do Z.

Agile Coachům to dalo nové téma „Design Sprint – a co dál?“ Zvažujeme řadu mutací Design Sprintů, které se dají použít. Třeba dát lidem i po Sprintu pár dní, kdy se můžou zavřít, dotvářet věci a validovat je se zákazníkem. Případně na Design Sprint navázat nějakým story mappingem a důležité myšlenky tak snadno předat jinému týmu. 

A obecně z pohledu firmy?

Kenticu to otevřelo oči v tom, že i když Scrum a Agile tu jsou na dobré úrovni, není to strop. Jsou i další přístupy a frameworky k řešení problémů. 

Lidé si tu metodiku pochvalují. Líbí se jim, že se můžou týden zavřít a zaměřit se jen na jeden problém. Jeden z účastníků se vyjádřil, že má pocit, jako kdyby po týdnu končil tábor. Bylo pro něj těžké z toho soustředěného prostředí vypadnout. 

Design sprint - u tabule
Kolegové jsou díky Design Sprintům víc iniciativní a lépe rozumí zákazníkům.

„Jasné nastavení očekávání je důležité na začátku Design Sprintu, ale i na jeho konci.“

Jak poté navazujete na Design Sprint a pracujete s výstupy?

To záleží na tom, kdo se Design Sprintu účastní. Ideální je, když tam jsou lidé, kteří budou daný problém dál řešit. V tom případě si hned na konci Sprintu určí další kroky a oblasti, na které se budou soustředit. Měli jsme ale i variantu Sprintu, kde byl tým namíchaný, a výzkumy dělali odborníci, kteří pak nepracovali na řešení. Své výsledky sepsali pro ostatní a produkťáci a business owneři, kteří se Design Sprintu účastnili s nimi, je pak dál rozvíjeli a předávali kontext dalším kolegům.

Když se bavíme o týmech – v jakém složení na Design Sprintech býváte?

Třeba hned na prvním Sprintu, který jsem facilitoval, tým fungoval ve složení: Product Manager Ondra Širočka, Petr Palas jako majitel a investor, Martin Makarský jako Developer a za designéry Pavol Donko. Zapojili jsme ale i další lidi v rámci „Ask the experts“ a ptali jsme se jich na detaily, které nám mohly unikat. Třeba tehdejšího CTO nebo produkťáků z Kentico Xperience, kteří podobný problém už řešili a dali nám nějaké návodné otázky a podněty, které nám pomohly víc pochopit problém. A taky architektů. 

V roli Deciderů byl Ondra a Petr. Z toho jsem měl trochu obavy, protože dva kohouti na jednom smetišti nemusí dělat dobrotu. Nebylo ale jisté, jestli s námi Petr bude moct být celých 5 dnů, proto jsme to tak udělali.

I tak je to odvážné rozhodnutí mít dva Decidery. Jak jste se pojistili, že to bude fungovat?

Dobře jsme si nastavili očekávání před Sprintem. Sedli jsme si s lidmi dopředu, seznámili je s konceptem a základními pravidly. A dohodli jsme se, že konečná rozhodnutí dělá Ondra, pokud Petr jako majitel nebude mít zásadní protiargumenty. Tým měl tím pádem autonomii.

Design sprint - v procesu
Vždy se předem ujistěte, že se váš tým opravdu může na 5 dní zavřít a věnovat se pouze „sprintování“.


„Vše se odvíjí od správného určení cíle a persony.“

Který den považuješ za nejnáročnější? A proč?

Pondělí. Z toho pohledu, že během jediného dne by se měl tým zformovat, pochopit problém, zmapovat ho a určit si část, na kterou se bude soustředit, je tohle pro facilitátora nejnáročnější. Je ale dobré dát tomu maximum. Vše v následujících dnech se totiž odvíjí od toho, jestli v pondělí tohle všechno dobře zvládneme, najdeme správný cíl a personu. A když se pak v pátek budeme bavit s lidmi, kteří reálně řeší problém, na který jsme se zaměřili, je mnohem jednodušší navázat s nimi dialog.

Z pohledu týmu si dovedu představit, že je hodně vyčerpávající středa, kdy se vyrábí storyboard, a čtvrtek, kdy se dělá prototyp. Ve čtvrtek někdy začíná pokulhávat soustředěnost a lidé práci nedávají sto procent. Hledají asety pro designéra, který je tím, kdo dál něco tvoří, a oni mají tendence dělat si bokem svoji práci. Tohle je potřeba ohlídat, aby lidé nezačali odbíhat, a také držet tým synchronizovaný a zároveň s tvorbou prototypu pracovat i na přípravě interview scriptu.

Máš nějaké tipy, jak se v začátcích s tou náročností popasovat?

Neuděláte nic špatně, když pojedete podle knížky. Nemějte z toho přehnaný respekt. Nejde o žádnou raketovou vědu, ale o selský rozum.

Na co by si lidé ještě měli dát pozor?

Pokud máte omezený počet lidí, kteří se můžou zapojit, a ještě jsou hodně zaneprázdnění, může se lehce stát, že nebudou k dispozici celý týden. Pak budete dělat všechno a zároveň nic. Lidé budou sedět na dvou židlích. A to může ohrozit správný průběh Sprintu. Proto se vždy dopředu ujistěte, že má celý tým čistý kalendář a všech pět dní se bude soustředit.

Je něco, v čem byste se sami chtěli zlepšit?

Chtěli bychom vyvážit poměr dotazovaných z Kentica a mimo ně. Třeba teď jsme měli padesát a více procent respondentů z Kentica a spolu s nimi tam byly agentury, se kterými spolupracujeme. Chceme se doptávat i jiných než interních zákazníků. Venkovní svět by nás mohl víc obohatit a nabídnout jiné vnímání problému.

Také by se mi líbilo jít přímo k zákazníkovi, který urgentně řeší nějaký problém, a uspořádat Design Sprint u něj. Prostě jít k problému co nejblíž.


Nezbývá, než držet palce – ať můžeme napsat další článek! :)

Chcete vědět víc?

Zajímají vás novinky z naší Kentico Design komunity? Sledujte nás na Twitteru

Kentico UX Design komunita – Twitter
V naší Kentico Design komunitě se pořád něco děje. Workshopy, meetupy, design sprinty, Design Hours, konference... Chcete mít přehled? Sledujte nás na Twitteru!

O všech plánovaných akcích píšeme také na Facebooku. Sledujte nás, ať vám žádná neuteče.

  • Petr Hýna

    Ozvěte se třeba na e-mail PetrH@kentico.com. A pokud chcete o všech aktivitách Kentico vědět včas, sledujte nás na facebooku, ať vám nic neuteče. 

    Petr Hýna, Senior Agile Ranger

Chcete si číst dál?

Naše práce může být někdy neviditelná

Na starosti mají rozvoj lidí a dohlíží, zda nastavené procesy dávají smysl. Ale nejen to. Radek Gajdušek se rozpovídal o přesahu role Scrum Mastera.

V kategorii Development

Pro čerstvé tatínky máme dva týdny navíc

Novopečeným tatínkům dáváme dva týdny dovolené navíc. Proč to děláme?

V kategorii Život v Kentico

Prst na tepu doby – přepisujeme knihovny do .NET Core

Původní Kentico CMS bylo postaveno na platformě Microsoft .NET. Teď nastal čas na modernizaci, dnešní Kentico Xperience stavíme na nejmodernějších technologiích. Proto jsme se rozhodli stávající kniho…

V kategoriích Development a Kentico Kontent