Přejít na hlavní obsah
Pro čerstvé tatínky máme dva týdny navíc

Pro čerstvé tatínky máme dva týdny navíc

Už dávno nejsme typická studentská firma. Po chodbách se nám prohání děti různého věku a na naše bujaré letní párty se vloudily skákací hrady a šlapací autíčka. Z vlastní zkušenosti víme, že přírůstek do rodiny je velkou radostí, která nám ovšem dokáže domácnost obrátit naruby. A protože si novopečení tatínkové většinou brali pár dní volno, rozhodli jsme se jim darovat dva týdny dovolené navíc. 

Zatímco v Portugalsku dostávají čerství tatínkové čtyři týdny volna, v Česku jsme vyhlídku na jakoukoliv otcovskou dovolenou donedávna vůbec neměli. A přitom jenom u nás najdete mezi zaměstnanci zhruba čtvrtinu rodičů. A to není úplně málo.  

Není tedy překvapením, že jak postupně stárneme, přibyly nám i takové benefity jako je otcovská dovolená.

Za poslední tři měsíce máme v Kentico 6 nových přírůstků.

Dva týdny si tátové chválí 

Společně strávený čas je v prvních dnech po narození dítěte důležitý pro všechny. Své o tom ví i čerstvý tatínek Mirek: „První týden uteče hrozně rychle a rodiče potřebují čas, aby se s miminkem sžili a nastavili si denní režim. Dva týdny se mi v tomhle ohledu zdají tak akorát, jeden by byl opravdu málo.“ 

Petr využil možnosti vzít si otcovskou dovolenou u obou dětí: „U první dcery jsme víc řešili, jak bude domácnost fungovat. U té druhé holčičky měla zase moje žena jistotu, že se staršímu sourozenci bude někdo věnovat. Každá minuta, kdy je doma i druhý rodič, je ohromná pomoc. Ty dva týdny jsou rozumné v tom, že člověk úplně nevypadne z dění okolo a zpátky do práce se vrací snadněji.“ 

Děti jsou nedílnou součástí všech firemních oslav.

Z kanceláře rovnou do porodnice

Téměř všechna oddělení u nás fungují agilně a práci si plánujeme dopředu na každý sprint. Jenže případů, kdy příchod miminka do rodiny proběhne v termínu, najdeme pomálu. Dá se vůbec na takovou změnu připravit? 

„Kolegové s tím počítali a zvládli se tomu na poslední chvíli přizpůsobit,“ říká Mirek, který k nám nastoupil nedávno. „Původně jsem chtěl v tom druhém týdnu začít pracovat alespoň z domu, ale s dítětem bylo nakonec víc práce, než jsem předpokládal. Nikomu to ale nevadilo, všichni s tím počítali.“

V trochu složitější situaci se s příchodem nového potomka ocitl Miro. Souběžně s nástupem na otcovskou dovolenou zrovna přecházel na jinou pracovní pozici a řešil uspořádání týmu. „Odchod z práce byl opravdu hektický. Ale kolegové byli hodně samostatní. Jenom jsem jim dal vědět, že už je to tady, zrušil všechny meetingy a potom se párkrát podíval do e-mailu, abych měl jistotu, že je všechno v pořádku. Měl jsem z toho obavu, ale proběhlo to bez problémů.“ 

Každá minuta, kdy je doma i druhý rodič, je ohromná pomoc. A navíc společné chvíle jsou ty nejhezčí!

Nezapomínáme ani na maminky

U kolegyň, které jsou při narození dítěte na mateřské dovolené, by další dny volna nedávaly smysl. Proto každému zaměstnanci přispíváme na první miminko částkou 10 000 Kč, která se do začátku vždycky hodí. 

Maminkám se také snažíme vytvořit takové podmínky, aby se mohly v případě zájmu do práce vrátit dřív – třeba formou zkráceného úvazku. Většina z nich také oceňuje flexibilní pracovní dobu, díky které můžou kdykoliv odběhnout do školky nebo na hřiště a k práci se vrátit třeba večer, když ratolest usne. A když je potřeba vzít dítko na chvilku do práce, v našem dětském koutku se zaručeně zabaví. 

A jak to bude s otcovskou dovolenou dál? 

Možná jste zaznamenali, že v únoru 2018 vstupuje v platnost nová právní úprava, díky které je možné žádat o týdenní otcovskou dovolenou. Výše vyplácené částky se potom, podobně jako u mateřské, odvíjí od vyměřovacího základu 70 % příjmu.

O dva týdny otcovské dovolené však u nás tatínkové nepřijdou. I nadále je budou moci čerpat po narození miminka, a následně si požádat o státní otcovskou dovolenou, aby byli doma co nejdéle. 

Protože každá chvilka s rodinou je prostě k nezaplacení. 

Chcete si číst dál?

Open space a houpačky? Nemáme a nechceme, protože...

Kanceláře na Nových sadech jsou už naše třetí v pořadí. I proto jsme přesně věděli, jaké by měly být, a taky co tam určitě mít nechceme. Ve výběru nám pomáhali lidé z jednotlivých týmů.

V kategorii Život v Kentico

Seznamte se s Kentico Cloud

Na trhu jsme už 12 let. Na začátku jsme vytvořili skvělý produkt Kentico CMS. Ten označuje americký Gartner za jeden z nejlepších systémů pro správu webového obsahu na světě.

V kategorii Kentico Cloud

U nás je buddy každý

Jak to vlastně probíhá, když k nám nastoupí někdo nový? Kdysi dávno jsme sepsali dost podrobný a vychytaný onboarding manuál. Jenže ho stejně moc nepoužíváme.

V kategorii Život v Kentico

Potkejte se s námi offline

  • Employer Branding Experience 2018

    Těšit se můžete na přednášku Gabriely Jakabové a Zuzky Flaškové. 

    Před 2 lety jsme se rozhodli, že na náš starý kariérní web se už nedá dívat a potřebujeme zbrusu novou prezentaci. Co ale dál? Otázky se vynořovaly rychlostí blesku. Naštěstí jsme potkali Pábení. Společně jsme propluli hlubokými vodami Employer Brandingu bez zbytečného topení. A co víc, my jsme se v něm naučili i sami plavat.