Přejít na hlavní obsah
Vyrostli jsme o 800 m2

Vyrostli jsme o 800 m2

Více místa a větší komfort při práci. Čtvrté patro budovy BC Titanium nám pomalu přestávalo stačit, tak jsme se od letošního roku rozrostli o další kanceláře a zasedačky o jedno poschodí výš. 

Stejně jako u předchozích interiérů jsme celý projekt svěřili architektonickému studiu U1, konkrétně designérům Radkovi Mašindovi a Stanislavu Nehybkovi. A právě s Radkem jsme si povídali o tom, jak návrh nových prostor vznikal. 

Z čeho jste při návrhu interiéru vycházeli? 

Návrh koncepčně navazuje na čtvrté patro (pozn. Kentico sídlí ve čtvrtém a pátém patře budovy BC Titanium). To vycházelo z prostorových dispozic, které tvoří dvě dlouhé chodby. Snažili jsme se ho opticky rozdělit, aby se v něm člověk lépe orientoval. Záměrně jsme ho ozvláštnili kombinací různých stylů – kuchyňka je přírodní a rustikální, středová místnost s akvárkem více nóbl, jinou atmosféru mají zase zasedačky. Našim cílem bylo prostor „zabydlet“ a vytvořit příjemné, útulné místo, kde se budete cítit dobře. 

Z této myšlenky jsme vycházeli i v nových prostorech, ale chtěli jsme to posunout ještě o kousek dál. Už jsme měli vyzkoušené, co dobře funguje. Páté patro je dispozičně úzké a roztahané, takže jsme se také v návrhu snažili tenhle nedostatek eliminovat. 

CEO Petr Palas přestřihuje pásku. Málokdo ví, že to byl právě on, kdo před lety přišel s nápadem týmových kanceláří.

Jak jste se s tím konkrétně vypořádali? 

Ten efekt se odehrává hlavně v podlaze a podhledu, kde jsou dřevěné pásy vytvářející předěly. Vybíhají z krajních zón - kanceláří, přebíhají přes chodbu a končí u jádra nebo rozdělují prostor napříč. Použili jsme koberce různých barevností a struktur, které ignorují a opticky rozbíjí prostorovou dispozici.

Původní záměr bylo mít dřevo i v pohledu, tedy na stropě. To se nakonec ukázalo jako velmi nákladné, takže jsme zde pracovali především s různou barevností podhledových kazet. 

Motivy hrdinů počítačových her jsme nechali graficky upravit, aby k sobě ladily, ale zároveň byla každá kancelář jiná.

Je něco, co jste tentokrát chtěli udělat jinak? 

Rovnou několik věcí. 

Hned na začátku jsme se s Kentico dohodli, že do nového interiéru zapracujeme více přírodních elementů. Najdete tam dřevěné lavice, přírodní podlahy, mechovou stěnu... Právě tyto prvky zaměstnanci hodně oceňují, protože působí příjemně.

Do kanceláří ve čtvrtém patře jsme pro pracoviště použili nábytek z předchozího interiéru, který má více technický design. Do nového patra se pořizoval nový nábytek Only1 z naší vlastní produkce, takže jsme si mohli dovolit kanceláře ladit do jiného stylu a barevnosti – jsou střízlivější, ale působí útulněji. 

Ve čtvrtém patře jsme v průhledu do kanceláří použili optické předěly Alque, takové bílé větvičky. Ty měly podle původního záměru sloužit jako 3D instalační prvek, na který je možné si něco pověsit nebo si ho jinak přizpůsobit. To se neujalo všude, takže jsme na to šli tentokrát jinak. Když jsme hledali něco, co bude lidem v Kentico blízké, vznikl nápad na polepy s motivy z počítačových her. Graficky jsme jim dali jednotný styl, takže k sobě ladí, ale zároveň je každá kancelář jiná. 

Předěly Alque jsme použili ve čtvrtém patře.

Zmínil jste mechovou stěnu. Je to opravdu "živý" mech? 

Ano, jedná se o přírodní mech, který je tzv. mumifikovaný. Jedná se o chemické ošetření, aby mech vypadal přirozeně, ale zároveň bez jakékoliv péče vydržel ve stejné kondici. Není to úplná novinka, dneska je to v interiérech celkem oblíbená záležitost. 

Ve středových zónách je navíc málo denního světla a nedaří se tam květinám, takže jsme ho zvolili i z tohoto důvodu. Kromě toho prospívá i akustice prostoru. 

Jako v lese. Kuchyňku nám zdobí mechová stěna a přírodní materiály.

Co máte na novém interiéru nejraději? 

Já mám rád větší zasedačku umístěnou v zadní části interiéru, kde máme velkou knihovní stěnu se zabudovanou čalouněnou lavicí, velkoformátovou televizí, variabilním nábytkem a velkými popisovatelnými stěnami.
Chtěli jsme vytvořit kreativní místnost, která bude stylová i praktická. Je to něco na pomezí pracovního prostoru, zasedačky a obývacího pokoje. 

Chytrých stěn je v novém patře hodně, nejen v kancelářích, ale i na chodbách. Čí to byl nápad? 

Vychází to především ze zadání Kentica. 

Stěny v kancelářích slouží primárně pro interní účel týmů, třeba jako scrumové boardy. Stěny v zasedačkách se hodí při jednáních nebo poradách. Na chodbách jsme je nechali jako volný prostor, kde má každý možnost se vyjádřit – něco tam napsat nebo připnout magnetem. A v nouzových situacích se tam klidně může odehrát i meeting. 

Důležité je, že stěny neruší interiér, ale zároveň jsou funkční a prakticky využitelné. 

Počítačové hry nás inspirovaly i pro názvy nových zasedaček. Potkáme se v Tetrisu, Sims nebo Civilization?

Jak hodnotíte spolupráci s Kentico? 

Páté patro byl už náš třetí společný projekt a je vidět, že nám to klape. Umíme si vyjít vstříc a vzájemně se respektovat, a to je možná pro mě asi ta nejzásadnější věc. Každý projekt hodnotím nejen podle toho, jaký byl výsledek, ale zejména podle úrovně spolupráce. Může to znít jako klišé, ale s Kentico je to vždycky dobře strávený čas. 

Vzpomínám si, že když jsme vytvářili první interiér v Trinity, byl to právě Petr Palas, kdo přišel s myšlenkou týmových kanceláří. Každý tým měl mít svoji místnost, která je akusticky uzavřená, ale zároveň je do kanceláře vidět. Zásadně odmítl open space, ačkoliv v té době to bylo celkem běžné řešení. Pro nás pro designery to bylo tehdy něco úplně nového. Dnes tomu říkáme klastrové kanceláře a najdeme je ve firmách úplně běžně. 

Takže se dá říct, že Petr Palas je vizionář nejen v oblasti CMS, ale i interiérů :) 


Chcete vidět nové prostory na vlastní oči? Sledujte nás na Facebooku, ať vám neuteče příležitost se k nám podívat na některou z akcí. 

O všech plánovaných akcích píšeme také na Facebooku. Sledujte nás, ať vám žádná neuteče.

Chcete si číst dál?

Z každého vyřešeného problému mám dobrý pocit

Honza Šedo se rozpovídal o práci v Support týmu.

V kategoriích Život v Kentico a Rozhovory

Proč v Kentico refaktorujeme

Proč a kdy refaktorovat? Marek Fešar sepsal, jak se k přepisování kódu stavíme u nás v Kentico.

V kategoriích Development a Kentico Xperience

2020 – ohlédnutí za nevšedním rokem

Rok 2020 pomalu končí. A můžeme poctivě říct, že to byla jízda. Na pozadí globální pandemie jsme přeskládali firmu a přesunuli se do bezpečí domácích pracoven. Máme dva produkty a v nich 25 nových kol…

V kategorii Život v Kentico