Záhadná pozice č. 5: Engineering Manager
Život v Kentico, Práce v Kentico

Záhadná pozice č. 5: Engineering Manager

Zavedli jsme novou pozici, která pomáhá týmu pracovat efektivně a spokojeně. Uvolňuje ruce Technical Leaders, komunikuje, zajišťuje správné procesy, týmům i jednotlivcům pomáhá růst. Co přesně dělá, co má společného a jak se liší od Scrum Masterů? O to se s vámi podělil jeden z nich.

Matúš Kropuch v Kentico vyrostl. Z pozice QA Engineer, přes vývojáře až k nově vykopnuté pozici Engineering Manager (EM). „Už při studiu na FI MU jsem vedl Filmový festival a přednášel na workshopech. Práce s lidmi a jejich rozvoj mě baví víc než vývoj,“ říká.

Co vlastně dělá Engineering Manager?

Jak říká Matúš: „EM je ideální pro absolventy oborů IT, které baví i práce s lidmi a vedení. Nechybí jim technické znalosti a developmentu rozumí.“ 

Jaký je hlavní úkol EM? „Maximalizovat výkon týmu. Všichni v něm musí dostat správné informace ve správný čas, mít nástroje pro efektivní práci, a hlavně mít bezpečné a podporující pracovní prostředí.“

8 hlavních výzev.

Pozice Engineering Manager je relativně nová. Každý se navíc zaměřuje na trochu jiné oblasti – záleží na týmu i osobnosti. Následující úkoly si EMs vytyčili společně jako základní rámec své práce.

Výkon týmu.

„Pomáhám s pečlivou přípravou toho, na čem tým pracuje, aby se developeři*ky mohli zaměřit na technickou stránku projektu. Prioritizuji, komunikuji směrem k vývoji i managementu změny, ke kterým dochází.“  

Růst efektivity týmu.

„Je důležité, aby se lidé v týmu dobře poznali, uměli spolu komunikovat a profesně rostli. Protože potom přirozeně roste i produkt.“

Profesní rozvoj kolegů a kolegyň.

„Všichni přinášejí hodnotu. A když mají informace, zdroje a prostor k růstu, aby své schopnosti co nejlépe využili, o to vyšší ta hodnota je. Podporuji autonomii a poskytuji poctivou zpětnou vazbu. Máme skvělé lidi, kteří dokáží na základě kvalitních informací dělat samostatná kvalifikovaná rozhodnutí.“

Zajištění bezpečného klimatu a work-life balance.

„Lidé se při práci v týmu musí cítit dobře. Ale někdy je snadné nechat se programováním úplně pohltit, obzvlášť, když nás baví. Nechci, aby moji kolegové a kolegyně vyhořeli – je potřeba starat se i o sebe. Pokud je někdo příliš dlouho v práci, pošlu ho prostě domů.“

Diverzita a inkluze v týmu.

„Jsem rád, že tohle téma Kentico považuje za důležité, hodně nad ním přemýšlím. Na úrovni týmu, jakmile cítím náznak nepohody nebo nevraživosti, okamžitě problém řeším, dám zpětnou vazbu, bavíme se o tom.“ 

Nábor a offboarding.

„Aktivně se účastním náboru, bavím se s recruiterkou o potenciálních kandidátech, podílím se na jejich výběru, zařazení i zaučení v týmu. A když přijde čas rozloučit se, nabídnu férovou zpětnou vazbu.“

Správný chod vývojových týmů.

Zajišťuji co nejefektivnější nástroje a procesy. A měním je flexibilně podle toho, jak se mění naše práce.“

Implementace mechanismů pro neustálé zlepšování.

Feedback, retrospektivy, individuální setkávání – mám na starosti procesy, které nám pomáhají zlepšovat se.“

Jak se liší Engineering Manager, Scrum Master a Technical Leader?

Začněme tím, co mají tyto tři role společné – do velké míry odpovídají za tým a lidi v něm. Každá role se tohoto úkolu ale ujímá z jiného úhlu.

Engineering Manager je člověk s technickým vzděláním a vhledem do produktu. Je schopen prioritizovat a podporovat tým ze strany vývoje i čistě lidské.

Scrum Master nemusí mít vzdělání v oboru IT. Zaměřuje se hlavně na organizaci týmu, průběh ceremonií a správnou implementaci procesů v týmu.

Technical Leader je naopak role ultra technická. Tihle špičkoví vývojáři*ky rozhodují o tom, jak se produkt bude rozvíjet po technické stránce, jakou architekturu budeme uplatňovat. Pomáhají ostatním rozšiřovat profesní dovednosti. 

„Hlavní rozdíl mezi Engineering Managerem a Scrum Masterem je právě v technickém backgroundu, což EM umožňuje mít větší vhled do toho, na čem vývojový tým reálně pracuje,“ vysvětluje Matúš.

Proč jsme v Kentico zavedli pozici Engineering Manager?

Důvod je jasný – ulevit Technical Leaders a systematicky vést kariérní růst lidí. Matúš dodává: „Je nutné dát týmu dostatečnou kvalifikovanou péči – člověka, který by tam byl pro kolegy a kolegyně, rozvíjel je, ale zároveň opravdu rozuměl jejich práci. A také se postaral o běžnou operativu, např. koordinaci docházky a dovolených.“

„Sezení u počítače není pro mě to hlavní, nejdůležitější je práce s lidmi. Každý den je úplně jiný.“

Engineering Managers jsou dohromady čtyři -- Matúš, Janča, Jarda a Kamil. Pokud s nimi chcete pracovat, mrkněte na otevřené pozice ve vývoji zde.

Zajímá vás, jak to u nás chodí, a chcete vědět všechno mezi prvními? Sledujte nás na Facebooku, LinkedIn nebo Instagramu.

Další články v kategorii

Kentico a CSR: Od nápadu k rychlé akci

Pravidelně pomáháme. CSR pro nás není marketingový tah – vychází odspodu. Když má někdo nápad, jak podpořit dobrou věc, dá dohromady další nadšence a jdou do toho. A firma je po...

Chci vědět víc

Jak na CV a pohovor v Kentico: tipy a triky od naší recruiterky

Narazili jste na pozici v Kentico, která je přesně pro vás? Než Monice, naší náborářce, pošlete životopis a dorazíte na pohovor, může se vám hodit pár rad přímo od zdroje. Přečt...

Chci vědět víc

Co znamená QA v Kentico?

QA Engineer v Kentico je respektovaná pojistka, že k zákazníkovi se dostane produkt v kvalitě, se kterou bude spokojen. Kdykoli může zatáhnout za brzdu a funkcionalitu vrátit do...

Chci vědět víc