Přejít na hlavní obsah
Jak vyrůst v UX Seniora? Máme systém!

Jak vyrůst v UX Seniora? Máme systém!

„Milý Franto, dnes to jsou přesně 4 roky, co jsi k nám nastoupil. Tímto tě tedy pasujeme na UX Seniora!“ Tak tohle u nás neuslyšíte. Jestli je designér junior nebo senior, neposuzujeme podle odštípnutých příchodů a odchodů, ani podle počtu stříbrných vousů. Máme jasný systém, který má hlavu a patu. Jste zvědaví? Nebojte, všechno vám ukážeme!

Na začátku jsme měli UX Juniory a UX Designery

Junior obvykle přicházel bez zkušeností, ale s vlohami a chutí se učit. Nejpozději do roka už byl schopný samostatně projít celým designovým procesem a stal se z něj UX Designer. Tohle dělení nám poměrně dlouho stačilo. Tu a tam se vynořila myšlenka, jestli mezi sebou nepotřebujeme pojmenovat seniory – nenacházeli jsme ale pádný argument, k čemu by nám to pomohlo.

Až to jednou přišlo. V našich hlavách byly všechny zásadní znalosti, měli jsme dost zkušeností. Zkrátka vše fungovalo. Najednou nám chyběly jasné priority, v čem se potřebujeme zlepšovat. A tak vyvstala otázka: „Jak se zkušení designéři můžou dál rozvíjet a posouvat, aby to mělo smysl pro ně i pro Kentico?“ 

Řešení nevzniklo přes noc

… a rozhodně nevzešlo z hlavy jednoho člověka. Vymýšlení nového systému jsme vzali jako designovou výzvu a pustili se do toho se vším všudy.

  1. Projekt rozjel Pavol Donko. Začal výzkumem a zmapoval, jak kompetence seniorních designérů určují jiné firmy.
  2. Pak přišla na řadu série workshopů. Společně jsme definovali, kdo je pro nás senior. Co zná a umí. Prošli jsme výsledky výzkumu a proškrtali, s jakými názory ostatních firem souzníme a se kterými ne. 
  3. Výsledkem byla tabulka. Seznam schopností, dovedností a charakteristik, které vystihují seniorního UX Designera a prohlubují to, co známe a umíme. A nechybí ani systém bodování – ten jsme ladili ze všeho nejdéle.

Takhle vypadá:

Tohle je ale jen první stránka.
Stáhněte si celou tabulku v PDF.

Jak to funguje?

V prvé řadě je potřeba říct, že nejde o povinnou věc. Ne každý je připravený být seniorem a ne všichni to chtějí. Bereme seznam jako pomocníka, který nás inspiruje, když se chceme zlepšovat. A když taková chuť přijde, tak:

  • Společně s Tadeášem, který náš tým vede, sedneme nad seznam a pobavíme se o tom, kam se chceme posouvat. Ideálně při pravidelném sedánku, který s každým podniká jednou za čtvrt roku.
  • Pokud se chceme stát seniorem, je potřeba nasbírat 15 bodů ze 7 kategorií v tabulce. Z těch si vybíráme sami – podle toho, na co se chceme specializovat.
  • V průběhu roku si vedeme v pravém sloupci tabulky deníček, kam zapisujeme důkazy, jak se nám dané body podařilo splnit.
  • Když nasbíráme 15 (nebo víc) bodů, znovu se sejdeme s Tadeášem a vyhodnotíme, jak se nám podařilo cílů dosáhnout. A když je splněno? Stará smlouva letí do koše a chystáme novou, na pozici Senior UX Designer. 
  • Jednou ročně pak děláme shrnutí, jak se nám daří udržovat nastavenou laťku a třeba plnit i další body v tabulce.

Systém používáme víc jak rok

Po takové době si troufáme říct, že úspěšně. A jak náš tým známe, věříme, že neusneme na vavřínech a budeme dál pracovat i na oblastech, u kterých už máme v tabulkách „fajfky“. 

Tak počkat – a co junioři?

O začínajícího designéra se staráme jinak. Čeká tu na něj léty osvědčený systém bobříků. Co bobřík, to konkrétní milník, kterého by měl dosáhnout. Až nasbírá všechny, bude z něj UX Designer se vším všudy. 

Zaujalo vás, jak to u nás chodí?

Koukněte na seznam volných pozic.

Nebo se vyptejte Tadeáše na podrobnosti: TadeasK@kentico.com 


Chcete vědět víc?

Zajímá vás více o novinkách z naší Kentico design komunity? Sledujte nás na Twitteru

Kentico UX design komunita - Twitter
V naší Kentico design komunitě se pořád něco děje. Workshopy, meetupy, design sprinty, Design Hours, konference... Chcete mít přehled? Sledujte nás na Twitteru!

Chcete si číst dál?

Design Sprinty při vývoji softwaru: Těžkosti, poučení a radosti

Vyplatí se Design Sprint zkoušet? Jaké dny jsou nejnáročnější? Kde číhají nebezpečí a dá se jim vyhnout? Odpovědi čekají hned na následujících řádcích! Zjistili jsme je pro vás při rozhovoru se Scrum …

V kategoriích Rozhovory, Development a UX

Fígle, které nám pomáhají ve vývoji

Jsme technologická firma, kterou založil vývojář. A od začátku ji budoval tak, aby se v ní i dalším vývojářům dobře pracovalo. Ale jak docílit toho, aby to opravdu fungovalo? Prozradíme vám pár fíglů,…

V kategorii Development

Všechny problémy beru jako výzvu

Tonda Moravec je v Kentico desátý rok. Jak vnímá svou pozici a co ho na práci u nás baví ze všeho nejvíc? Přečtěte si rozhovor s naším COO.

V kategorii Rozhovory