Přejít na hlavní obsah
Pětinu pracovní doby věnujeme inovacím

Pětinu pracovní doby věnujeme inovacím

V posledním dílu rozhovoru s naším CEO Petrem Palasem jsme si povídali o tom, jak důležité je pro technologickou firmu neustále inovovat. Jedním ze způsobů, jak vznik nových nápadů podporujeme, je Innovation time. Pětinu pracovní doby se můžeme vzdělávat a zkoušet nové technologie, které nám ulehčí práci nebo vylepší produkt. Zajímá vás, jak to funguje? 

Inspirace přišla z Atlassian

Innovation time jsme zavedli v roce 2011. Náš COO Tonda Moravec, kterého inspirovala kniha Drive od Daniela Pinka,  přišel s nápadem věnovat 5 % času z pracovní doby inovacím. Dočetl se o malé softwarové firmě Atlassian, která praktikovala FedEx Days – intenzivní koncentrovanou práci, kde máte přesně 24 hodin na doručení inovativního řešení pro konkrétní nápad. 

My jsme ale chtěli vytvořit takový nástroj, který nám umožní inovovat průběžně. Petr Palas tehdy pronesl: „S 5 % toho moc nestihnete. To chce alespoň den v týdnu.“  Tak se z 5 % stala jedna pětina pracovní doby a Innovation time byl na světě. 

Innovation time má mít smysl 

Způsob, jakým trávíme Innovation time, je na zodpovědném uvážení každého z nás. Je asi jasné, že kurz vaření nebude v tomto případě úplně to pravé. Možností je ale celá řada: 

 • Nejčastěji ho trávíme inovacemi přímo na produktu. Zkoumáme potenciál nových nápadů nebo vytváříme prototypy. 
 • Naši studující kolegové píší diplomové a bakalářské práce. 
 • Programátory najdete nejčastěji na pluralsight a codeschool.
 • Scrum masteři pořádají jednou za dva týdny geek lunch, kde kromě obědů hltají i TEDx videa. 
 • Máme tu čtenářský kroužek, kde louskáme zajímavé tituly a sdílíme ty nejzajímavější myšlenky. 
 • Při přechodu na novou pozici využíváme Innovation time k postupnému zaučování. 
 • Pořádáme interní soft-skills školení, kterých se může účastnit kdokoliv z firmy. 

K dispozici jsou i další možnosti pro vlastní rozvoj, které nejsou součástí Innovation time. Třeba po práci můžeme zlepšovat angličtinu, protože v jazykovce máme kurzy zadarmo. Nebo opustíme zdi kanceláří a jdeme pro inspiraci na nějaký kurz nebo konferenci. 

Sólo i týmová záležitost 

A kdy konkrétně máme Innovation time? Někteří kolegové se domluvili na pravidelném dni v týdnu. Někde je to na začátku sprintu, jinde zase průběžně podle potřeby. Vždy to záleží na dohodě konkrétního týmu.

Nápady sdílíme s ostatními na interní wiki. Díky tomu je snadnější si najít parťáka, který se zabývá podobnými věcmi. Potom můžeme kódit, číst nebo se vzdělávat společně. Díváme se vzájemně pod ruce a zajímavá zjištění probereme v týmu nebo je sepíšeme na wiki. 

Zkusili jsme si i projekty bokem

Jedním z nich je třeba 1137 Challenge, hackerská stránka prošpikovaná chybami. Úkolem hráče je všechny prolomit a dostat se až do závěrečného levelu, který je cestou k pracovnímu pohovoru. Na hře pracovalo asi pět lidí, kteří si vyzkoušeli úplně nové činnosti nad rámec svých pracovních pozic. A výsledek stojí za to. Troufnete si naši výzvu pokořit? 

Objevte v sobě hackera na www.1337challenge.cz.

Aplikace pro hokejovou halu 

Všimli jste si někdy multimediální kostky v DRFG aréně? Jako skalní Komeťáci jsme v rámci Innovation time dali dohromady aplikaci, která zpracovává a vyhodnocuje zápasová data z extraligy ledního hokeje. Díky ní se přímo z tribuny dozvíte, kdo strávil na ledě nejvíc času nebo který brankář byl úspěšnější. Radost dělá také komentátorům zápasů, kteří mají všechny statistiky přímo na svých monitorech. 

A co je na tom nejzajímavější? Celá aplikace běží na Kentico 9. Naši programátoři si pochvalují, že si díky tomu pořádně procvičili C# i JavaScript, psaní testů a prohloubili znalosti o našem produktu. 

Proč to všechno děláme? 

Věříme, že inovace jsou produktem technologických firem. Díky tomu, že máme Innovation time, můžeme posouvat věci dopředu rychleji. Pracovat na projektech, které by třeba za jiných okolností nevznikly. A vlastní rozvoj nemusíme odkládat na večery po práci. 

Chcete si číst dál?

Jak se žije Scrum Masterům v Kentico

Vlaďka Mašindová má za sebou první měsíce v Kentico na pozici Scrum Mastera. Proto jsme ji poprosili, aby sepsala svoje čerstvé postřehy. Tipnete si, co ji nejvíc překvapilo? 

V kategoriích Život v Kentico a Development

Malé sváteční ohlédnutí za rokem 2019

Rok se pomalu blíží ke konci a svátky klepou na dveře. Než ale vypneme hlavy a pustíme do uší vánoční koledy, pojďme zhodnotit, jak se nám letos dařilo.

V kategorii Život v Kentico

Design Sprinty při vývoji softwaru: Experimenty s metodikou

V pondělí definujete problém a cíle. V úterý shromáždíte nápady. Ve středu je řádně proškrtáte. Ve čtvrtek vytvoříte prototyp řešení a hned v pátek ho otestujete s uživateli… Znáte metodiku Design Spr…

V kategoriích Rozhovory, Development a UX

Potkejte se s námi offline

 • Frontendisti.cz

  Přednáška Web Components - jak a proč je v Kenticu používáme od Petra Petřince na online meetupu Frontendisti.cz

 • DevOps Workshop 1/2

  Nudíte se na home office? Okořeňte si ho nadupaným dvoudenním workshopem. Naučíte se třeba, jak snadno jde automatizovat důležité části vývoje softwaru.  Navíc v přímém přenosu zboříme mýty, které o DevOps kolují po internetech. 

 • DevOps Workshop 2/2

  Pokračování středečního workshopu.