Přejít na hlavní obsah
RealUXCamp 2019 očima osmi designérů

RealUXCamp 2019 očima osmi designérů

Zeleno, kam se člověk podívá. Praskající oheň, voňavé dobroty v kotlíku, léto… a hlavně spousta známých, ale i nových tváří UX světa. RealUXCamp je zkrátka akce, na které nemůžeme žádný rok chybět! Přečtěte si, co jsme si z ní letos odvezli.

Pssst, ještě jste o RealUXCampu neslyšeli? Tak si nejdřív přečtěte náš předchozí článek nebo mrkněte na web akce

V kostce:

  • Místo činu: Znětínek, srdce Českomoravské vrchoviny
  • Ubytování: zahrada, stany, „kotlíková“ kuchyně nad ohněm
  • Termín: 2.–4. 8. 2019

Na 7. ročník RealUXCampu jsme vyrazili dokonce v osmi lidech. Povídání našich ostřílených kempařů o minulé akci totiž nalákalo i kolegy, kteří na RealUXCampu ještě nebyli. Navíc to byla skvělá příležitost pro nové členy našeho týmu – poslouchat a učit se, diskutovat, seznamovat se, ... ale také přispět vlastní přednáškou. Bez slidů a obleků.

RealUXCamp 2019 - Znětínek
Při letošním RealUXCampu jsme si užili krásy Českomoravské vrchoviny.

Představili jsme 4 témata. Od Green UX po PDP 2.0

Peter Rod přednášel a vedl diskuzi.

V přednášce se věnoval aktuálnímu tématu Green UX. Tedy tomu, jak navrhovat a implementovat věci s důrazem na jejich ekologický dopad a trvalou udržitelnost. To, že pracujeme na digitálních produktech, totiž neznamená, že naše výtvory nemají environmentální dopad. Naštěstí už dnes můžeme vybírat z poměrně kvalitní nabídky nástrojů, které nám jej pomůžou snižovat.
Chcete si o tom přečíst víc? Peter doporučuje tento zdroj.

Diskuze, kterou vedl, se pro změnu točila okolo syndromu vyhoření a péče o psychické zdraví designéra. Hlavní zásada „udržovat pracovní a osobní život odděleně“ dává smysl, ne každému se ji ale daří dodržovat, že?

Třeba se vám budou hodit tipy z webu www.workresponsibly.org.

Téma Petra Augustina se jmenovalo Produktivní designer.

Mluvil o své osobní filozofii a přístupu k práci. Jaké jsou jeho hlavní zásady?
1. Prioritně se věnuj aktivitám, které ti přinesou největší vhled do života uživatelů. 

2. Měj jasně určený směr, kam tvůj produkt jde, a průběžně ověřuj jeho přínos. 

3. Své úkoly odbav kvalitně a pokud možno rychle, potom skonči rozumně a běž domů.

Vladimír Krejčí a Pavol Donko rozběhli diskuzi o našem novém přístupu k vývoji („PDP 2.0“).

Myšlenka menších samostatných vývojových týmů, které mají větší zodpovědnost a autonomii v rozhodování, „UX kempaře“ velmi zaujala. Přesvědčily je i výpočty našeho managementu, že tento způsob vývoje bude ve výsledku levnější – a to i v případě, že budeme dělat chyby a učit se z nich. Kolektivně jsme se ale shodli, že takovou změnu je důležité dobře komunikovat směrem do firmy a pokusit se dostat kolegy na jednu loď, i když to bude nejspíš znamenat i nějaké muže přes palubu.

Co nejvíc zabodovalo z témat ostatních? Svoboda!

RealUXCamp 2019 - debata
Diskuze s Petrem Pouchlým nás pohltila natolik, že jsme ztratili pojem o čase.

O tom, která přednáška byla (pro nás) nejlepší, není třeba dlouho dumat. Naším vítězem je „Jezevec“ Petr Pouchlý! Téma svobody v práci je nám v Kentico hodně blízké a s řadou Jezevcových myšlenek souzníme. Především s tou, že nedává smysl „nastavovat“ svobodu ve firmě podle návodu v knížce – to naopak může vytvářet nesvobodu. Je lepší zaměřit se na konkrétní problém a naslouchat kolegům.

Líbila se nám i diskuze o budoucnosti designérů a podobě jejich práce v roce 2030. Užili jsme si povídání o nástrojích a hrách, které pomáhají při práci v týmu. A užitečná byla i přednáška o metodologii BEM = Blocks, Elements, Modifiers. Ale ať jsme konkrétní a odnesete si také nějaký tip… 

„Nej“ rady a poznatky, co jsme si zapsali do notesů

RealUXCamp 2019 - poznámky
Všichni z Kentico si poctivě psali poznámky.

Ze zápisků Tadeáše:

„Při dávání zpětné vazby ve větších týmech je efektivní jít v kruhu a vzít si na pomoc nějaký token, tedy libovolný předmět. Kdo drží token, ten mluví, a to v přesně určeném čase. Ostatní ho nekritizují, spíš v reakci pokládají otázky. I s těmi ale opatrně, ať se zpětná vazba nezmění v diskuzi.“ 

Ze zápisků Verči:

„Je lepší soustředit se spíše na proces než na nástroje. Hlavně na začátku designového procesu nás může použití digitálních nástrojů omezovat – i šedý obdélník s textem už je vizuální design. Místo práce ve Sketchi zkuste třeba ručně načrtnout komiks o problému.“

Ze zápisků Vlada:

„Nedívejte se jen na konkrétní čísla, ale také (a hlavně) na trendy. Vždy přitom záleží na kontextu a cílech – např. vysoký bounce rate nemusí nutně znamenat problém. Nedělejte rychlé závěry a vhodně kombinujte nástroje, např. když vidíte vysoký bounce rate, zkontrolujte heat mapy pro danou stránku.“  

Ze zápisků Jakuba:

„Teambuilding by se neměl zaměňovat s teamspiritem. Zatímco teambuilding je nástroj k řešení týmových vztahů, cílem teamspiritu je zábava.“


Už se těšíme, co se dozvíme příští rok. Potkáme se tam?

Chcete vědět víc?

Zajímají vás novinky z naší Kentico Design komunity? Sledujte nás na Twitteru

Kentico UX Design komunita – Twitter
V naší Kentico Design komunitě se pořád něco děje. Workshopy, meetupy, design sprinty, Design Hours, konference... Chcete mít přehled? Sledujte nás na Twitteru!

O všech plánovaných akcích píšeme také na Facebooku. Sledujte nás, ať vám žádná neuteče.

Chcete si číst dál?

U nás je buddy každý

Jak to vlastně probíhá, když k nám nastoupí někdo nový? Kdysi dávno jsme sepsali dost podrobný onboarding manuál. Jenže ho stejně moc nepoužíváme.

V kategorii Život v Kentico

Podzimní vzdělávání a akce online

V Kentico si ceníme skvělých nápadů, vlastního názoru a odhodlání ozvat se. Jasně, děláme chyby, ale díky nim se učíme. Učení a rozvoj je vůbec u nás velké téma, kterému jsme přizpůsobili i benefity.

V kategoriích Video, Benefity a Život v Kentico

Jsme tu jako doma

Rosteme už pěkných 15 let. Do větších kanceláří jsme se během té doby stěhovali celkem třikrát a odvážíme se říct, že prostory v Titaniu jsme vychytali přesně k obrazu svému. Zveme vás na malou obhlíd…

V kategorii Život v Kentico