RealUXCamp 2019 očima osmi designérů
Práce v Kentico

RealUXCamp 2019 očima osmi designérů

Zeleno, kam se člověk podívá. Praskající oheň, voňavé dobroty v kotlíku, léto… a hlavně spousta známých, ale i nových tváří UX světa. RealUXCamp je zkrátka akce, na které nemůžeme žádný rok chybět! Přečtěte si, co jsme si z ní letos odvezli.

V kostce

  • Místo činu: Znětínek, srdce Českomoravské vrchoviny
  • Ubytování: zahrada, stany, „kotlíková“ kuchyně nad ohněm
  • Termín: 2.–4. 8. 2019

Na 7. ročník RealUXCampu jsme vyrazili dokonce v osmi lidech. Povídání našich ostřílených kempařů o minulé akci totiž nalákalo i kolegy, kteří na RealUXCampu ještě nebyli. Navíc to byla skvělá příležitost pro nové členy našeho týmu – poslouchat a učit se, diskutovat, seznamovat se, ... ale také přispět vlastní přednáškou. Bez slidů a obleků.

Při letošním RealUXCampu jsme si užili krásy Českomoravské vrchoviny. 

Pssst, ještě jste o RealUXCampu neslyšeli? Tak si nejdřív přečtěte náš předchozí článek nebo mrkněte na web akce

Představili jsme 3 témata. Od Green UX po PDP 2.0

1) Peter Rod přednášel a vedl diskuzi.

V přednášce se věnoval aktuálnímu tématu Green UX. Tedy tomu, jak navrhovat a implementovat věci s důrazem na jejich ekologický dopad a trvalou udržitelnost. To, že pracujeme na digitálních produktech, totiž neznamená, že naše výtvory nemají environmentální dopad. Naštěstí už dnes můžeme vybírat z poměrně kvalitní nabídky nástrojů, které nám jej pomůžou snižovat.
Chcete si o tom přečíst víc? Peter doporučuje tento zdroj.

Diskuze, kterou vedl, se pro změnu točila okolo syndromu vyhoření a péče o psychické zdraví designéra. Hlavní zásada „udržovat pracovní a osobní život odděleně“ dává smysl, ne každému se ji ale daří dodržovat, že?

Třeba se vám budou hodit tipy z webu www.workresponsibly.org.

2) Téma Petra Augustina se jmenovalo Produktivní designer.

Mluvil o své osobní filozofii a přístupu k práci. Jaké jsou jeho hlavní zásady?
1. Prioritně se věnuj aktivitám, které ti přinesou největší vhled do života uživatelů. 

2. Měj jasně určený směr, kam tvůj produkt jde, a průběžně ověřuj jeho přínos. 

3. Své úkoly odbav kvalitně a pokud možno rychle, potom skonči rozumně a běž domů.

3) Vladimír Krejčí a Pavol Donko rozběhli diskuzi o našem novém přístupu k vývoji („PDP 2.0“).

Myšlenka menších samostatných vývojových týmů, které mají větší zodpovědnost a autonomii v rozhodování, „UX kempaře“ velmi zaujala. Přesvědčily je i výpočty našeho managementu, že tento způsob vývoje bude ve výsledku levnější – a to i v případě, že budeme dělat chyby a učit se z nich. Kolektivně jsme se ale shodli, že takovou změnu je důležité dobře komunikovat směrem do firmy a pokusit se dostat kolegy na jednu loď, i když to bude nejspíš znamenat i nějaké muže přes palubu.

Co nejvíc zabodovalo z témat ostatních? Svoboda

O tom, která přednáška byla (pro nás) nejlepší, není třeba dlouho dumat. Naším vítězem je „Jezevec“ Petr Pouchlý! Téma svobody v práci je nám v Kentico hodně blízké a s řadou Jezevcových myšlenek souzníme. Především s tou, že nedává smysl „nastavovat“ svobodu ve firmě podle návodu v knížce – to naopak může vytvářet nesvobodu. Je lepší zaměřit se na konkrétní problém a naslouchat kolegům.

Líbila se nám i diskuze o budoucnosti designérů a podobě jejich práce v roce 2030. Užili jsme si povídání o nástrojích a hrách, které pomáhají při práci v týmu. A užitečná byla i přednáška o metodologii BEM = Blocks, Elements, Modifiers. Ale ať jsme konkrétní a odnesete si také nějaký tip… 

Diskuze s Petrem Pouchlým nás pohltila natolik, že jsme ztratili pojem o čase.

Všichni si poctivě psali poznámky

Ze zápisků Tadeáše:

„Při dávání zpětné vazby ve větších týmech je efektivní jít v kruhu a vzít si na pomoc nějaký token, tedy libovolný předmět. Kdo drží token, ten mluví, a to v přesně určeném čase. Ostatní ho nekritizují, spíš v reakci pokládají otázky. I s těmi ale opatrně, ať se zpětná vazba nezmění v diskuzi.“


Ze zápisků Verči:

„Je lepší soustředit se spíše na proces než na nástroje. Hlavně na začátku designového procesu nás může použití digitálních nástrojů omezovat – i šedý obdélník s textem už je vizuální design. Místo práce ve Sketchi zkuste třeba ručně načrtnout komiks o problému.“


Ze zápisků Vlada:

„Nedívejte se jen na konkrétní čísla, ale také (a hlavně) na trendy. Vždy přitom záleží na kontextu a cílech – např. vysoký bounce rate nemusí nutně znamenat problém. Nedělejte rychlé závěry a vhodně kombinujte nástroje, např. když vidíte vysoký bounce rate, zkontrolujte heat mapy pro danou stránku.“  


Ze zápisků Jakuba:

„Teambuilding by se neměl zaměňovat s teamspiritem. Zatímco teambuilding je nástroj k řešení týmových vztahů, cílem teamspiritu je zábava.“


Už se těšíme, co se dozvíme příští rok. Potkáme se tam?

Chcete vědět víc?

V naší Kentico Design komunitě se pořád něco děje. Workshopy, meetupy, design sprinty, Design Hours, konference... Chcete mít přehled?

Sledujte nás na Twitteru

Zajímá vás, jak to u nás chodí, a chcete vědět všechno mezi prvními? Sledujte nás na Facebooku, LinkedIn nebo Instagramu.

Další podobné články

VIDEO: Podzimní vzdělávání a akce online

V Kentico si ceníme skvělých nápadů, vlastního názoru a odhodlání ozvat se. Jasně, děláme chyby, ale díky nim se učíme. Učení a rozvoj je vůbec u nás velké téma, kterému jsme př...

Chci vědět víc

Jak jedna karanténa otočila kormidlem v tom, jak a kde pracujeme

Když jsme 12. března odcházeli z kanceláří s laptopem v tašce, říkali jsme si, že to doma týden dva v pohodě zvládneme. Jenže mimořádná opatření kvůli šíření COVID-19 se nakonec...

Chci vědět víc

To nejlepší z podzimních a zimních UX konferencí 2019

I když už začal nový rok, stále nám doznívají v hlavách některé zajímavé myšlenky z toho loňského. Patří k nim i metody a postřehy, které náš UX tým dovezl z návštěv tuzemských ...

Chci vědět víc