Letos jsme vyrazili rovnou ve čtyřech. Nachystali jsme prezentace, hodili stany na záda a s nejasným očekáváním vyrazili do neznáma. Průběh takového víkendu se totiž nedá naplánovat…
Sdílení věcí, práce i vědomostí
Trochu pro kontext. RealUXCamp už je poměrně známá a oblíbená akce UXáků, tohle byl 6. ročník. Charakter akce poměrně trefně popsala naše Verča:
„Každý může přiložit ruku k dílu – někdo vaří kávu, někdo doveze sedací pytle, další má pípu. A podobným stylem se společně skládá i program. Každý může vystoupit s přednáškou, diskuzí nebo workshopem, pokud jejich téma ostatní zaujme. Jsou tu slyšet hlasy české UX komunity, ale účastní se i frontenďáci, marketéři, výzkumníci nebo developeři.
Jídlo z kotlíku, čerstvý vzduch a rozjímání o UX... (Foto: Martin Minařík, http://bit.ly/2p7DyIa)
Představili jsme práci UX designéra v Kentico
S čím jsme na kemp vlastně jeli? Dlouhodobě se snažíme hledat k sobě do týmu dobré designéry. Na RealUXCamp jsme vyrazili, abychom si popovídali s lidmi z oboru, trochu rozhodili sítě a ukázali, jací jsme a jak pracujeme. A teď tajně doufáme, že k nám třeba najde cestu nějaký nový kolega. (Nejste to náhodou vy?)
O čem jsme mluvili
Činili jsme se všichni čtyři a měli jsme nachystané přednášky, Pavol dokonce dvě. Témata naštěstí měla u kempistů úspěch, takže došlo na všechna.
Tadeáš třeba popsal, jak jsme v Kentico zaváděli roli Senior UX Designéra. A jak poznáme, že se jím někdo stal. U nás totiž nečekáme, až nadřízený přijde a poví: „Teď už jsi senior.“ Zavedli jsme seznam potřebných skillů a těm přiřazujeme body. Jakmile člověk získá potřebný počet bodů, víme, že už má dost zkušeností a stává se seniorem.
Vladimír zase představil, jak funguje speciální tým, který se zabývá pouze lean experimenty. Mluvil o customer journey a o tom, jak sbíráme data a vyhodnocujeme je. A samozřejmě se dostalo také na leanové experimenty.
Do programu se probojovaly všechny naše přednášky. Tadeáš mluvil hned dopoledne. (Foto: Martin Minařík)
Reakce ostatních nás potěšily a hlavně nám nastavily zrcadlo. Máme teď lepší reflexi toho, jak daleko v oboru jsme a kde máme mezery. (Nechceme se moc hlasitě chválit, ale ty pocity byly naštěstí veskrze pozitivní.)
Odvezli jsme si pár zajímavých myšlenek
Kromě toho, že jsme hodně mluvili, jsme taky poslouchali. Tyto myšlenky pro nás byly nejsilnější:
- Souzníme s názorem Martina Svobody, že „bez skvělého týmu nikdy nenaberete skvělé lidi“. Jinými slovy – než hledat superhrdinu, který vše zachrání, raději nejprve udělejte pořádek uvnitř firmy. Až budou lidé spokojení, noví super-lidi si k vám najdou cestu snáz.
- Zavedeme pravidelné párové designování. Teď je děláme jen občas – tím si metodu zkoušíme. Pravidelnost má ale větší efekt a pomůže nám zlepšovat se.
- Vyzkoušíme delegování týmových meetingů na různé lidi, budeme se střídat v jejich vedení. Slibujeme si od toho nové nápady, jak můžou společné schůzky probíhat, a taky podporu aktivity celého týmu.
- Zvažujeme, že nad rámec standardního výzkumu a testování použitelnosti ještě pravidelně oslovíme nějakého uživatele a ukážeme mu svoji práci. Zkrátka se pobavíme o tom, co právě teď děláme. Získáme tak zpětnou vazbu už v průběhu práce a ještě lépe uživatelům porozumíme.
A co jste si odnesli vy? Potkáme se na RealUXCampu příští rok?
Chcete vědět víc?
V naší Kentico Design komunitě se pořád něco děje. Workshopy, meetupy, design sprinty, Design Hours, konference... Chcete mít přehled?
Sledujte nás na TwitteruZajímá vás, jak to u nás chodí, a chcete vědět všechno mezi prvními? Sledujte nás na Facebooku, LinkedIn nebo Instagramu.