Přejít na hlavní obsah
Záhadná pozice č. 3: Content Designer

Záhadná pozice č. 3: Content Designer

Dodávání produktového manuálu v podobě jednoho dlouhého PDF je už naštěstí trendem minulosti. V dnešní době Software-as-a-Service se klade mnohem větší důraz na onboarding, perfektní user experience a obecně na hodnotu, kterou produktu dodává. S tím vznikají nové pracovní pozice, ke kterým patří i „Content Designer“, známý také jako „UX Writer“.

Kdo že to je Content Designer?

Dost možná tento název slyšíte poprvé. Pozice, která je v USA už docela běžná, se do brněnských luhů a hájů totiž dostává až v poslední době. Není to UX Designer ani Technical Writer, jak ale vidíte, má toho s nimi dost společného:


UX DesignerContent DesignerTechnical Writer
Účast na uživatelských výzkumechANOčástečněne
Designování nových prvků do aplikaceANOnene
Stanovení hlasu produktuneANOne
Tvorba strategie, jak oslovovat zákazníkyčástečněANOne
Příprava textů do aplikacečástečněANOčástečně
Psaní vzdělávacích textůneANOANO
Příprava multimediálních materiálůneANOANO
Psaní produktové dokumentacenečástečněANO

Typicky tedy jde o člověka, který má na starosti texty v prostředí aplikace a oslovuje její současné uživatele. Zdaleka ale nejde jen o texty –  podstatná je především strategie, která je nad nimi. Content Designer tuto strategii vytváří a určuje v ní, jak se současnými i potenciálními zákazníky mluvit. Vzdělává je a pomáhá jim i k tomu, aby dokázali rozpoznat chybu a ohlásit ji. Aby strategii zpracoval kvalitně, musí uživatele důkladně poznat a mít opravdu dobrý přehled o jejich problémech. Jde tak vlastně o spojení uživatelského výzkumu, marketingové a technické komunikace s cílem edukovat trh.

Chcete příklady? Dobrá!

Na následujících obrázcích uvidíte průvodní texty v našem produktu. V softwarové hantýrce se jim říká „empty states“. I když jsou často podceňované, tyhle popisy tvoří zásadní složku toho, co uživatelé zažívají a jak produkt vnímají.

Kentico Content Designer
Empty states můžou vypadat třeba takto...
Kentico Content Designer
... nebo třeba takto.
Kentico Content Designer
Práce se systémem musí být hlavně jednoduchá a intuitivní.

Jak empty states správně psát? Bohužel, neexistuje absolutně správná varianta – co člověk, to názor. Jedno pravidlo ale přece platí. Vždycky je potřeba držet se jednotného stylu komunikace, neboli „voice & tone“ nebo „tone of voice“.

Jak už jistě tušíte, vytvoření takového jednotného „hlasu a tónu“ je také prací Content Designera. Pravidla, která nastaví, využívají pak i další pozice, když tvoří texty a jiné materiály pro zákazníky. Co je třeba k tomu, aby tento úkol zvládl dobře?

  1. Nejprve musí navnímat, jak se firma prezentuje, aby dokázal nastavit komunikaci tak, aby s danou prezentací ladila.
  2. Potřebuje znát svoji cílovou personu – tedy vědět, pro jaké zákazníky vlastně bude on a jeho kolegové psát.

Když už pak ví o zákaznících víc než oni sami, může se zapojit i do dalších projektů. Nejde jen o vzdělávání, jak funguje produkt. Content Designer se svými znalostmi dohlédne dál a dokáže také vést zákazníky k tomu, jak řešit problémy a dosahovat cílů – my v Kentico to plánujeme dělat třeba skrze dokumentaci. Nebráníme se ale ani videím nebo GIFům.

A když už jsme to naťukli…

Jaký je stav v Kentico?

Aktuálně máme pokryté některé části „voice & tone“, třeba jakým stylem psát dokumentaci. To ale nestačí a je důležité sjednotit se celofiremně. Už teď v našem backlogu čeká zmapování textů v uživatelském prostředí našeho produktu. Právě proto…

Hledáme Content Designera! Co bude dělat?

Zaměří se na náš produkt Kentico Kontent. Na začátku bude jeho prioritou právě důkladné poznání zákaznických problémů a zpracování jejich řešení. Rozhodně ale nepadne všechna práce jen na jeho bedra! Už máme UX Researchery, Product Marketing Managera, Content Strategy Evangelistu a další, kteří výzkumy realizují. Content Designer si tak může část informací obstarat od kolegů a další získávat spolu s nimi při společných výzkumech.

Pak už přijdou na řadu texty. Na základě dat z výzkumů aktualizuje pravidla pro psaní hlášek v produktu i pro přípravu článků – tak, aby články dokázal psát jednotným stylem nejen on, ale také kolegové. A bude psát a psát…

Chcete vědět víc? Mrkněte na inzerát!

No jo, víme, že hledáme tak trochu jednorožce. Ale jestli by vás taková práce bavila, napište nám, i když na vás popis úplně nesedí. Zajímají nás lidé z různých prostředí – UX Designeři, Technical Writeři, Copywriteři a lidé z příbuzných oborů. Budeme se těšit!

Máte otázku? Napište Tomášovi!

  • Tomáš Nosek

    Rád vám povím víc. Napište mi na tomasn@kentico.com.

    Tomáš Nosek, Customer Education Leader

Chcete si číst dál?

Bez chyb bychom nebyli tam, kde jsme teď

Cesta ke Kentico Kontent vedla přes jeden neúspěch. Karol Jarkovský se rozpovídal o tom, jak jsme se pustili do vývoje dalšího produktu, proč to na poprvé nevyšlo a kam nás to posunulo. 

V kategoriích Rozhovory a Kentico Kontent

Proč v Kentico refaktorujeme

S pojmem refaktoring se ve své profesi setkal snad každý vývojář. Jakýkoliv kód, který napíšete, začne nevyhnutelně zastarávat. Asi každý, kdo se podíval na své dílo s odstupem času, ví…

V kategoriích Development a Kentico Xperience

Aktivní rodičovství a co si pod tím představit

Občas není jednoduché sladit práci a péči o rodinu. Něco málo o tom víme :) Ale věříme, že jde dobře dělat oboje. Třeba proto, že u nás není problém si odběhnout z práce na hřiště, pracovat z domova n…

V kategorii Život v Kentico

Potkejte se s námi offline