Jak jsme hledali odpovědi
Vývoj v Kentico je už roky agilní. Leccos jsme se za tu dobu naučili, spoustu novinek nastudovali a ověřili si, co u nás funguje. A také jsme párkrát po cestě zaškobrtli. Máme ve zvyku pravidelně se ohlížet, rekapitulovat a pečlivě hledat řešení všech problémů, na které narazíme. Položili jsme si tedy tehdy v létě několik otázek:
- Jak se ještě více přiblížit zákazníkovi?
- Jak co nejrychleji přetavit dobrý nápad do něčeho hmatatelného, co mohou použít naši zákazníci?
- Jak ještě více a efektivněji inovovat?
- Jak měřit výsledky své práce a úspěšnost jednotlivých kroků?
- Jak zvýšit konverzní poměra propustnost v pro nás zásadních segmentech konverzního trychtýře?
Rozhodli jsme se, že se do hledání odpovědí pustíme poctivě.
V červnu byl založen nový tým s názvem Experiment. Měl za cíl měřit jednotlivé akce v konverzním trychtýři. Především zjistit, proč jsou některé jeho segmenty méně prostupné než jiné, a jak tomu předcházet. Aby došli k potřebným závěrům, analyzovali členové týmu pečlivě data a komunikovali přímo se zákazníky. Postupně pak ze získaných střípků sestavili mozaiku odpovědí na naše otázky a mohli se posunout k dalším tématům.
Základní schéma práce týmu zahrnovalo typicky tyto kroky:
- popsat problém,
- definovat hypotézu,
- postavit experiment,
- otestovat hypotézu,
- popsat dopad experimentu.
Aby dokázal tým pracovat rychle a flexibilně, byl počet členů od počátku omezen na 3–4 developery, kteří měli k ruce UX designéra, Scrum Mastera a produktového manažera. Ale nebyli to obyčejní developeři, UXáci, Scrum Masteři a produkťáci...
Co se změnilo pro původní role
Než vám ukážeme, co nás Experiment naučil, zastavme se na chvilku u jednotlivých rolí v týmu. Představte si, že se jednoho rána probudíte stále jako developer, ale v úplně novém prostředí. Vaše role je najednou tak nějak jiná.
Developer
Pro developery se otevřelo úplně nové hřiště. Perfektní technické dovednosti byly a jsou stále potřeba, připojily se k nim ale ještě
- velká otevřenost,
- chtění učit se novým věcem,
- ochota převzít ownership,
- komunikace přímo se zákazníky.
„Developeři jsou osobně zaangažovaní, protože vidí proces od definice problému přes vytvoření návrhu a jeho implementaci až po měření dopadu,” upřesňuje Petr Hýna. Nikdo nad nimi nestojí a nerozděluje úkoly. Tým se navíc musí umět poprat i s neurčitým zadáním.
Je to velká výzva? Jak říká jeden ze zakládajících členů týmu, Martin Knapík: „Nejvíc stresující byl ten přechod, když jsem ještě neuměl přemýšlet nad problémy a pojmenovat je.”
Nakonec přínosy převažují. „Nejvíc jsem se posunul v rozhodovacích schopnostech. V oblasti hledat problémy a pojmenovat si je. Ve schopnosti odložit vývoj na druhé místo. Vidět produkt i očima zákazníka, nekoukat na to jen jako programátor. Kopec věcí jsme si uvědomili, za sebe třeba můžu říct, že jsem mnohem empatičtější,” shrnuje Martin.
Tým Experiment přivedl vývojáře v Kentico ještě blíž k zákazníkům.
UX designér a produktový manažer
Jeden UX designér a produktový manažer jsou týmu neustále k dispozici. Developeři společně se „svým” UXákem a produkťákem pravidelně pořádají design workshopy, kde dávají hlavy dohromady a vymýšlejí návrhy, které mají smysl. Developeři se také aktivně účastní hovorů UX designérů se zákazníky. Produktový manažer k tomu všemu poskytuje byznysový kontext. Je důležité říct, že konečné slovo mají právě developeři. Oni nakonec rozhodují, co budou dělat a jak.
Scrum Master
Scrum Master je v Experimentu majákem na občas pěkně rozbouřeném moři. Stojí pevně a navede, kam je potřeba. Když Experiment zakládali, Scrum Master Petr Hýna na samém počátku členy detailně seznámil s Drift Leadership Principles, na jehož základech tým postavili. Pomohl vytyčit priority a principy fungování, na kterých teď jejich práce stojí. Dal jim možnost sdílet představy a rozptýlit občasné obavy z neznámého. A pak? Namísto obvyklé pravidelné moderace Scrum rituálů a nastavování procesů Petr sám sebe s úsměvem popisuje jako nekonečného „pozorovatele a rýpače zpovzdálí”.
Co jsme se s Experimentem naučili
Když se ohlédneme zpět, Experiment tým hodně naučil nejen své členy, ale i zbytek firmy. Obzvlášť na začátku občas zahnuli do slepé uličky. Z těžkostí, na které narazili, jsme si ale odnesli cenná ponaučení do budoucna.
Co se týmu povedlo
- Jasně vysvětlit a uchopit, jak bude tým nastaven,
- správně formálně postavit experiment,
- pracovat rychle a flexibilně,
- získat a udržet si skvělý drive a ownership,
- zefektivnit spolupráci mezi rolemi,
- objevit nové problémy k řešení,
- přesvědčit celou firmu o smyslu nového způsobu práce.
Pastičky a jak z nich ven
Jak se tým vyvíjel v čase, jeho členové s pomocí Scrum Masterů pečlivě zaznamenávali, co se dařilo dobře a co méně. Když narazili na těžkost, hledali řešení. Sestavili pro vás seznam několika bodů, které vám třeba pomohou, pokud se ocitnete v podobné situaci.
Háčky | Doporučujeme... |
Nachytřovací fáze až po 4 měsících | > V začátku poskytněte dostatečnou dobu na studium, aby se tým detailně seznámil s doménou, v které bude působit. > Zapojte hned na startu kolegy, kteří problému rozumí. |
Obtížné vyhodnocování experimentu | > Zapojte více datových analytiků. |
Datová paralýza kvůli důrazu na data-driven rozhodování | > Tlačte na kvalitu dat. > Rozhodujte se s pomocí dostupných dat (buďte data-aware), ale berte v úvahu i jiné proměnné. > Vyvažujte nedostatek kvantitativních dat kvalitativními analýzami. |
A jedno bonusové zjištění. U týmu Experiment je vedle analýz a hodnocení důležitý ještě jeden prvek. Učení. Učení nejen jako cesta, ale i cíl snažení každého člena.
A co z toho vzešlo
Ačkoli byl Experiment založen jako izolovaný tým s vlastními pravidly a zvláštnostmi, nakonec se ukázalo, jaká to byla trefa do černého. Že byli jeho členové zpočátku trochu nejistí v kramflecích? Kdo by nebyl. Dnes je z nich ale sebevědomá parta, která má odvahu vystoupit z komfortní zóny.
A jak dopadlo podrobné vyhodnocení práce a výsledků? Ukázalo se, že developeři v tomto malém samořídícím týmu jsou akční a flexibilní. I přes náročný začátek mají odvahu vzít otěže do vlastních rukou. V těsné spolupráci s UXákem, produkťákem a Scrum Masterem dokáží rychleji reagovat na výzvy, přiblížit se zákazníkům a průběžně hodnotit výsledky.
Práce týmu Experiment nezůstala bez povšimnutí. Nakonec posloužila jako inspirace ke změně fungování celé divize Kentico Kontent. Ale o tom až příště...
Zajímá vás, jak to u nás chodí, a chcete vědět všechno mezi prvními? Sledujte nás na Facebooku, LinkedIn nebo Instagramu.