Přejít na hlavní obsah
Programátoři, testeři… a dál?

Programátoři, testeři… a dál?

Programátor, nebo tester? Otázka, nad kterou pravděpodobně dumá mnoho čerstvých absolventů nebo studentů informatiky. Tomáš Nosek nechtěl ani jedno. Do Kentica nastoupil ještě při studiu na pozici Technical Writera, o které se dozvěděl vlastně náhodou. Dnes má na starosti celý tým, který vytváří technickou dokumentaci a vzdělávací materiály k našim produktům. 

Jak ses k dostal k práci Technical Writera?

Studoval jsem sice informatiku, ale k programování mě to úplně netáhlo. Na Setkání s průmyslovými partnery na Fakultě informatiky jsem se poprvé seznámil s Kentico a pozicí, která se jmenovala Technical Writer. 

Líbilo se mi, že je to různorodá práce, navíc orientovaná na angličtinu, kterou mám rád. Nastoupil jsem při studiu na částečný úvazek a po škole tu zůstal. Dnes vedu celý tým Customer Education, kam Technical Writeři spadají.

Co má Customer Education přesně na starosti?

Cílem je naučit zákazníky používat naše produkty skrze výukové materiály, které pro ně vytváříme. Může to být e-learning, dokumentace, videa či něco úplně jiného.

O netechnické uživatele, typicky třeba marketéry, se starají naši Education Specialisté a Training Specialisté. Materiály pro vývojáře zase tvoří Content Developeři a právě Technical Writeři.

„Když se zaměříme na firmy v Brně, jsme jedni z mála, kde je veškerá technická dokumentace vytvářena primárně pro zákazníka.“

Jaký je potom mezi nimi rozdíl?

Kromě orientace na typ uživatele se to liší i podle produktu. Pro každý z nich připravujeme trochu jiné výukové materiály. Například Content Developer si osahá plno programovacích jazyků a svět různých SDK a API, co v Kentico Kontent máme. Technical Writer se oproti tomu častěji setká s úpravami částí našeho softwaru Kentico Xperience, takže si osvojí především C#.

Vzniká z toho tedy takový pěkný propletenec různých lidí pracujících na různých produktech, ale kterým jde o to stejné – aby se zákazníkovi dobře pracovalo. 

Kolik lidí se u nás nějakým způsobem věnuje vzdělávání zákazníků? 

Naplno se tomu věnuje asi 10 lidí, ale nepřímo se na tom podílí třeba polovina lidí ve firmě.

Například UX designér vymýšlí, jak bude vypadat hláška v produktu, a Technical Writer nebo Content Developer tomu zase dodává tu správnou angličtinu. Vývojář s nimi konzultuje ukázky kódů. S uživatelskou podporou zase řeší případné nedostatky v materiálech. Je toho opravdu dost, takže komunikace napříč týmy je v tomhle klíčová. 

V čem je pozice Technical Writera u nás specifická v porovnání s tím, jak to chodí jinde? 

Technical Writer je docela široce používaný termín pro člověka, který se věnuje technické komunikaci. Často se tedy dá narazit na Technical Writery, kteří píší pro netechnické uživatele v úplně jiné oblasti než IT.

Když se zaměříme na firmy v Brně, jsme jedni z mála, kde je veškerá technická dokumentace vytvářena primárně pro zákazníka. Jinde působí Technical Writer často pro interní účely, třeba jako pomoc pro nové vývojáře. 

Odlišná pojetí té role jsou v pořádku, jen to vytváří různá očekávání od potenciálních uchazečů a především diametrálně jiné požadavky od firem.

Je složité najít správného člověka na takovou pozici? 

Docela ano. Může to být tím, že o té pozici spousta lidí nikdy neslyšelo. Typický scénář je, že vystuduješ informatiku a jdeš pracovat jako programátor. Možná to tak většině lidí vyhovuje. Na druhou stranu si myslím, že školy málo informují o jiných možnostech nebo alternativních pozicích. 

U absolventů angličtiny zase častěji chybí ten technický background. Přitom je důležité, aby měl člověk určitý způsob programátorského myšlení v sobě. Pokud bychom tohle měli někoho učit od začátku, trvalo by to hodně dlouho. 

Co je podle tebe na té práci nejzajímavější? 

Asi ta pestrost. Na rozdíl od vývojářů má Technical Writer nebo Content Developer podstatně širší zaměření – musí porozumět skoro veškeré funkcionalitě. Díky tomu, že působí jako součást vývojových týmů, se toho o produktu hodně dozví.

Technical Writeři i Content Developeři se dostanou od psaní přes výzkum až k programování. Oproti know-how vývojářů, které se typicky skládá hlavně z technických dovedností, je to mnohem více oblastí. Také je potřeba znát tu technickou složku, ale neméně důležité je rozumět potřebám zákazníků, dokázat vidět produkt jejich očima a umět jednoduše vysvětlit i složité věci.  

Tomáš má na Kentico nejraději příjemnou atmosféru. Jak sám říká: „Jsem rád, že jsem mohl získávat zkušenosti zrovna v takovém prostředí.“

Jak se ta pozice proměnila za dobu, kdy jsi v Kentico? 

Když jsem tu začínal, Technical Writeři se primárně soustředili na práci uvnitř vývojového týmu. Dneska si daleko více mezi sebou předáváme znalosti nebo zpětnou vazbu.

Musíme se taky poprat s novými výzvami. Máme najednou dva produkty, které mají odlišné funkce a kde začínáme od nuly. Baví mě, že můžeme zkoušet zase něco úplně nového – technologie, přístupy a podobně. Nebo vymýšlíme společné projekty nebo vychytávky, které nám pomáhají při práci...

Můžeš uvést nějaký příklad?

Třeba v uplynulém období jsme připravili novou podobu naší dokumentace úplně sami. Vyzkoušeli jsme si na tom front-endový vývoj, udržovali jsme si Scrum, měli jsme vlastní sprinty. Byla to zajímavá zkušenost a výsledek předčil moje očekávání. 

Kromě toho, že sdílíte zkušenosti mezi sebou, jak se jinak vzděláváte? 

Existuje plno chytrých knížek a zajímavých autorů, kteří píší o různé problematice v rámci technické komunikace a oblasti Customer Education. Občas vyjedeme na nějakou konferenci. Existují konference orientované přímo na technickou komunikaci nebo méně technické, které se věnují obsahové strategii. V České republice je to Write the Docs, ale jezdíme se inspirovat různě po Evropě nebo Americe.


Říkáte si, že by vás tahle práce mohla bavit? Každou chvíli hledáme posily

Chcete si číst dál?

Jak vyrůst v UX Seniora? Máme systém!

„Milý Franto, dnes to jsou přesně 4 roky, co jsi k nám nastoupil. Tímto tě tedy pasujeme na UX Seniora!“ Tak tohle u nás neuslyšíte. Jestli je designér junior nebo senior, neposuzujeme podle odštípnut…

V kategorii UX

Podporovat studenty je pro nás automatická věc

Kentico vzniklo jako bakalářská práce a původně jsme začínali jako parta studentů. Dneska nás je více než 200, máme 5 poboček a zákazníky po celém světě. Je pro nás přirozené předávat dál to, co jsme …

V kategorii Život v Kentico

Seznamte se s Kentico Kontent

Na trhu jsme už 12 let. Na začátku jsme vytvořili skvělý produkt Kentico CMS. Ten označuje americký Gartner za jeden z nejlepších systémů pro správu webového obsahu na světě.

V kategorii Kentico Kontent