Tým UX má ve firmě velké slovo a práce je prostě baví. Proč?
Práce v Kentico, Rozhovory

Tým UX má ve firmě velké slovo a práce je prostě baví. Proč?

Když Martin Florián povídá o týmu UX, práci na kompletním redesignu Xperience by Kentico, nebo o zákaznících, pro které to všechno dělá, svítí mu oči. Práce ho prostě baví. Chcete vědět, jakou cestou došel až na pozici lídra UX, proč má naši platformu DXP tak rád, jak funguje tým UX a co chystá? Čtěte dál…

Kentico má dvě produktové divize – Kontent a Xperience. Kde pracuješ ty

Na Xperience. S tímhle produktem jsem profesně vyrostl, mám ho rád a věřím mu. Je po něm stále obrovská poptávka. Teď ho pro zákazníky zásadně modernizujeme, momentálně přidáváme také SaaS řešení. Xperience běží na nejnovějších technologiích, všechny knihovny jsme například přepsali do .NET 5

Jak velký je tým UX na Xperience

Zpočátku jsem na to byl sám.

Pořád jsem do něčeho vrtal, pořád se mi něco nelíbilo a chtěl jsem věci měnit. A tak ze mě udělali lídra. Dostal jsem možnost složit tým i definovat společné cíle

Nabrali jsem nové kolegy a vrhli se na to. Teď je nás pět – máme tři designér(k)y i výzkumnici. A pak jsem tu já, pořád pracuji na konkrétních věcech, nechci být jen manažer

Samozřejmě plánujeme tým brzy rozšiřovat.

Tým UX

Jakou roli hrajete v modernizaci Xperience

S přepisem code base do .Net 5 jsme se rozhodli také pro kompletní redesign celého softwaru – po designové i funkční stránce. 

Začínáme od píky. Procházíme všech cca 1000 stránek a přemýšlíme nad každou jednotlivostí. Zaslouží si daná část zachovat, lehce upravit, nebo ji kompletně předěláme? Budujeme si úplně nový design systém

Těším se, až budeme jednoduše skládat uživatelská rozhraní z dobře připravených, otestovaných a skvěle fungujících komponent. Jejich knihovnu plánujeme dokončit už v únoru. 

A spoustu nových věcí bude potřeba vymyslet. Vytváříme i úplně nové funkcionality, to je logické u produktu, který jde takhle rychle dopředu. Zajímá nás měření, vylepšujeme in-app tracking, abychom mohli sledovat, jak uživatelé s produktem pracují, co funguje, co ne. 

Co tě na tom baví nejvíc

Velkou výhodou je pracovat na jednom produktu. Vidím, jak se zlepšuje, jak reálně pomáhá lidem, kteří ho používají. A když nepomáhá, mám příležitost vymyslet, co a jak vylepšit. To je konec konců nastavení, které máme v týmu společné.

Strašně se těším, jak se nám podaří produkt zlepšit. Na Connections budeme představovat, jak daleko jsme došli. Je super sledovat, kam člověk vlastníma rukama produkt posouvá

Jak máte nastavenou spolupráci s vývojem

Každý/á z nás pracuje samostatně pro developerský tým. Chápeme, že táhneme za jeden provaz a pracujeme v přátelské atmosféře. 

Pokud předhodíte vývojářům a vývojářkám hotový nápad, mají spoustu konstruktivních připomínek a je těžké je přesvědčit. Ale když s nimi sdílíme design hned na začátku a nalodíme je na první myšlenku, s radostí hledají možnosti, jak přijít s nejlepším řešením. Dobrá komunikace je základ

Pandemie s sebou přinesla změnu způsobu práce. V Kentico týmy rozhodují samy, jak si režim nastaví. Jak jste se domluvili vy

Jen jedna kolegyně pracuje 100% z domu, my Brňáci se snažíme pravidelně scházet v kancelářích – prostě jsme všichni pořád v kontaktu. Řešíme spolu design studia, kreslíme na tabuli, pomáháme si navzájem. Když někdo potřebuje být zrovna offline, není problém. 

Je důležité, abychom všichni vzájemně věděli, co děláme – alespoň na úrovni komponent a funkcionalit.

Nově zkoušíme do práce zařadit také párové a skupinové designování. To pomáhá hlavně nováčkům. 

Udrželi jste týmového ducha i po lockdownu

Když jsme museli pracovat online, scházeli jsme se pravidelně virtuálně na „UX kafe“. A teď, když je to možné, jdeme si pokecat mimo práci, na dýmku, na výlet. Pořádáme jednou měsíčně týmové UX snídaně. A teď jsme třeba vyrazili společně s kolegy/němi z Kontentu na výlet – 12 km pěšky do Lipnice nad Sázavou.


Týmový duch v Kentico

Jaký typ lidí do tvého týmu zapadne

Kromě toho, že zapadne mezi ostatní osobnostně, jde o vnitřní nastavení.

Zadání od produkťáků máme nejraději ve formě problému, který máme vyřešit

Dám příklad. Zadání ve stylu: „Potřebujeme, abys udělal hřebíky, protože uživatel si potřebuje pověsit obraz,“ to pro nás není to pravé. Chceme se ptát: „Opravdu potřebuje hřebíky? Co je cílem jeho snažení? Chce třeba zvelebit tu místnost? Potřebuje hřebíky, nebo raději vizi, co by s obývákem mohl udělat, aby se mu v něm dobře žilo?”

Když tento způsob myšlení kandidát/ka předvede, je to dobré znamení.

Tenhle přístup vyžaduje už nějaké zkušenosti, ne

Většinou ano, ale i junioři umí překvapit

Co je na seniorní pozici podle tebe nejdůležitější

Seniorní kolega/kolegyně se musí se aktivně starat, aby náš produkt šel správnou cestou v souladu s naší vizí a misí.  

Ideálně je designér/ka co nejvšetsrannější. Tomu samozřejmě přizpůsobujeme zácvik nováčků – nehodíme nikoho do vody, nalodíme je, doučíme, co jim nejde. 

Nemáme v týmu úzce specializované pozice, ale spolupracujeme s lidimi, kteří specialisté jsou – s UX writers, s výzkumníky, s vývojářkami...

Testujeme s externími zákazníky, kteří nám dali souhlas, a na Slacku konzultujeme a ověřujeme obratem s vybranými partnery.

Jakou máte možnost profesně růst,zdokonalovat se

Jako všichni v Kentico máme 20 % pracovní doby určené na vzdělávání. Věnujeme tomu většinou pátky. Občas se virtuálně sejdeme, řekneme si, v čem se chceme zlepšovat. A potom sdílíme, kam jsme se posunuli, co jsme se dozvěděli, co nás nadchlo a čím neztrácet čas... 

Podporujeme se navzájem, abychom se účastnili konferencí, workshopů, četli knihy, které si objednáváme do firemní knihovny. A potom si navzájem během tzv. edu-sessions předáváme poznatky, které jsme získali. Společně diskutujeme o videích našich oblíbených designérů, které spolu sledujeme. 

A když se někdo chce posunout na seniorní pozici, máme vypracované podklady, aby přesně věděl, co se od něj čekává, co musí znát a umět. A společně mu pomáháme stoupat výš.

Nás ta práce prostě baví, proto se v ní tak zlepšujeme, lidi tu vyrůstají a kolektiv je podrží – v práci i mimo ni. Navzájem se hecujeme, abychom se všichni dostali vysoko

Jste součástí širší komunity UX

Jasně. Sledujeme Slack, facebookové skupiny, zajímavé lidi z branže. Budujeme komunitu kolem Kentico – pořádáme Design Hour, to je velká věc, ke které přispíváme všichni. Účastníme se UX campů.

To zní skoro idylicky. Je něco, co vám nejde

Pořád nemáme procesy tak zajeté jako jinde, tým je pořád relaitivně malý a mladý. Teď už si procesy můžeme pomoct, tak šiju na míru design process pro Xperience. Rád bych zahrnul i Technical Writers a další specialisty. A tým už je dost velký na to, abychom si stanovili specifickou vizi. 

Workshop: Jak se ptát?

Ty sám jsi nezačínal jako UX designer, že

Ne. Už na škole mě bavilo řešit problémy lidí, mluvit s nimi. Začínal jsem v Kentico na supportu, tam jsem dostal příležitost naučit se nové věci a nakonec i dlouhodobě odcestovat na zkušenou do naší pobočky v USA. 

Musel jsem chápat, jak věci fugují na pozadí – pohyboval jsem se na pomezí supportu a consultingu. V USA zákazníci spíše telefonují, a tak chtějí odpovědi hned. Naučil jsem se rychle reagovat

Proč jsi se z USA vrátil

V brněnské centrále Kentico máme výborné možnosti kariérního postupu a já cítil, že nastala správná doba přemýšlet, kam dál. Ve firmě jsem chtěl zůstat, mám ji rád, jsou tu skvělí lidé.  

Kódování mě nikdy moc nebavilo, chyběl mi kontakt se zákazníky. Na supportu jsme řešili spoustu témat a já si říkal, že přece musí být způsob, jak některým problémům klientů předcházet. Proto mě zlákalo UX. Zrovna jsme nabírali juniorní UXáky, tak jsem napsal Tadeášovi – našemu šéfovi oddělení. 

Byl hned pro

Nejdřív byl dost skeptický. Ale pomohlo mi, že jsem rád mluvil se zákazníky, navíc anglicky. Měl jsem trochu zkušeností s navrhováním uživatelských rozhraní, na kontě pár kreativních plakátů… Ale o tom, nakolik jde UX do hloubky, jsem neměl ani ponětí. 

Jak tě v týmu UX přijali

Od začátku byli všichni moc vstřícní. Petr Augustin mě názorně učil, jak funguje designové myšlení, jak přistupovat k řešení problémů, co znamená design thinking. Po půl roce jsem dostal svůj první samostatný úkol a osvědčil jsem se. 

Jen holt kluci ze supportu mě ještě chvilku měli za zrádce, když jsem jim utekl. 

Jsou takové přechody mezi odděleními běžné

V managementu je několik lidí, kteří začínali na nejnižších pozicích v úplně jiných týmech, třeba jako testeři. Kentico dá lidem příležitost, když vidí potenciál – pokud máte ambice a chuť věci měnit a důraz na zákazníka, to je hlavní.

Jak bys popsal sebe jako lídra

Chci si udržet kontakt s designem, nechci být jen manažer. Důležité pro mě je mít jasnou vizi  a být si jistý, že vím, kam jdeme. Jak cíle dosáhneme, na tom už se podílí aktivně celý tým. 

Jaký jsem lídr byste se ale měli zeptat spíš mých kolegyň a kolegů!

A tak jsme se zeptali

Ivo: Díky zkušenosti ze zákaznické podpory má Martin vhled do produktu a zná naše zákazníky. Jako lídr je klidný a nerozhoduje se ukvapeně.

Veronika: Na Martinovi si cením, že si při přechodu na novou pozici nechává čas na designování, a tak si udržuje přehled o problémech, které v produktu řešíme. Diskuze jsou pak efektivnější. Je nadšený z projektu, na kterém všichni pracujeme, a je rozhodnutý dotáhnout ho do konce. Nastavuje nám vysokou laťku a motivuje příkladem.

Dominika: Cením si na Martinovi podpory a důvěry, které mi dává. A taky jeho přímosti– říká věci na rovinu a komunikuje transparentně. Tohle platí pro celý tým UX.

Tým UX bereme všichni v Kentico vážně. Pomáhají produktu i celé firmě rozvíjet se správným směrem, zapojují se do strategických rozhodnutí. Designéři a designérky jsou rovnocennými parťáky pro vývoj – společně procházejí výzkumy, navrhují řešení problémů a výsledky své práce také testují. Díky tomu celá firma chápe široký kontext a rozumí problémům zákazníků. Nevěříte? Pusťte si záznam přednášky Tadeáše Kubáta.

Pokud chcete zjistit více o tom, jak se tým posouvá dopředu, počtěte si o tom v článcích, třeba o UXRealCampu nebo v souhrnu nejzajímavějších akcích, které navštívili. A když už jsou vzdělaní dost a chtějí se posunout na seniorní pozici? Určitě můžou – mají na to systém

Pokud chcete nakouknout do jejich kuchyně pořádně zblízka, podívejte se na záznamy Design Hours, které pravidelně organizují. 

Zajímá vás, jak to u nás chodí, a chcete vědět všechno mezi prvními? Sledujte nás na Facebooku, LinkedIn nebo Instagramu.

Další články v kategorii

Záhadná pozice č. 5: Engineering Manager

Zavedli jsme novou pozici, která pomáhá týmu pracovat efektivně a spokojeně. Uvolňuje ruce Technical Leaders, komunikuje, zajišťuje správné procesy, týmům i jednotlivcům pomáhá ...

Chci vědět víc

Jak na CV a pohovor v Kentico: tipy a triky od naší recruiterky

Narazili jste na pozici v Kentico, která je přesně pro vás? Než Monice, naší náborářce, pošlete životopis a dorazíte na pohovor, může se vám hodit pár rad přímo od zdroje. Přečt...

Chci vědět víc

O měsíčním Sabatiklu Tondy Moravce

Kolegové a kolegyně, kteří jsou u nás už 10 let a víc, mají možnost vybrat si nad rámec dovolené i měsíc placeného volna. Jak si ho užil Tonda Moravec? Byl to pro něj měsíc tich...

Chci vědět víc